Rybáři si letos na blanenské Palavě ještě nenahodí

8. května 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Rybářství a rybníkářství

kapr

Blanenské přehrady Palava a Vrbice byly v minulosti vyhledávaným lovištěm tamních rybářů. Ti však již druhým rokem musejí lovit v jiných vodách, protože obě přehrady nechali totiž radní před časem odbahnit. Naději mají až příští rok. Píše to v neděli server Blanenského deníku.

Podle něj si ale řada tamních rybářů však myslí, že oba revíry již nebudou tak atraktivní jako v minulosti. Blanenská rybářská organizace totiž musí nyní množství a druhy nasazených ryb konzultovat s Agenturou Ochrany přírody a krajiny. Týká se to zejména množství kaprů, jejichž nadměrný počet by mohl snížit čistotu vody.

Na odbahnění obou nádrží má totiž blanenská radnice schválenou dotaci z Operačního Programu životního prostředí a v jejím souladu musí splňovat určité podmínky projektu, který měl zlepšit kvalitu vody v nádržích. „Pro blanenské rybáře je Vrbice v podstatě jediná větší voda v těsné blízkosti jejich bydliště. Byly tam velmi slušné ryby a já si tam většinou skvěle zachytal,“ řekl deníku Jan Novotný s tím, že má obavy, kolik se nyní do přehrad vysadí ryb. Hlavně kaprů. „Slyšel jsem že kaprů se vysadí méně. A na ty právě většina rybářů chodí. Podle mého však vodu znečisťují mnohem více splašky a nečistoty z polí než ryby. Na Vrbici byla dřív fůra ryb a voda kromě pár letních týdnů špinavá nebyla,“ dodal Novotný.

Zdroj: Blanenský deník

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství