Rybáři mohou od čtvrtka lovit dravé ryby

16. června 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Rybářství a rybníkářství

stik

Čeští rybáři mohou od čtvrtka lovit dravé ryby, skončí jejich hájení. Sezona potrvá až do konce roku. Sportovní rybáři se tak mohou těšit na lov štik, bolenů, candátů a sumců.

„Největší zájem je o štiku, candáta a sumce, problém je trošičku s okounem, který během posledních 20 letech mizel z revírů,“ řekl dnes ČTK jednatel Českého rybářského svazu Jan Štípek. Podle něj by se ale situace mohla zlepšit, podle novely vyhlášky, která začne od čtvrtka platit, bude okoun na mimopstruhových revírech od ledna do 15. června hájen.

Čeští rybáři každoročně vysazují statisíce ryb, mnoho jich ale uhyne při povodních, suchu, pozře je nějaký dravec, nebo odplavou do Německa. Například loni rybáři vysadili přes 683.000 štik, podle statistik jich bylo vyloveno necelých 48.000. Loni rybáři také vysadili meziročně o třetinu víc candátů a skoro dvakrát víc bolenů.

Letošní rok připadá Štípkovi z hlediska počasí lepší než dva předchozí. „Všechno probíhá z hlediska podmínek pro ryby tak, jak má. Je poměrně teplo, ale není sucho,“ řekl.

Rybáři v posledních letech upozorňují na přemnožené kormorány, kteří nejsou od roku 2014 na seznamu zvláště ohrožených druhů. Stát tak nehradí škody, které ptáci způsobí. V roce 2013, kdy stát naposledy ztráty hradil, šlo zhruba o 23 milionů korun.

Loni vláda schválila dotaci pro rybáře jako kompenzaci za škody v hodnotě 15 milionů korun. V současnosti rybáři jednají s ministerstvem, ale i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), zda by se nemohly podmínky pro plašení a případný odstřel kormoránů zjednodušit. Povolení by podle svazu mohly udělovat kraje místo obcí. Přáli by si také návrat řádných kompenzací.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství