Rybáři loví ryby v Jordánu elektrickým proudem

14. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

voda v přehradě - DSCN2969

Především kvůli munici se rybáři rozhodli provést výlov táborského rybníku Jordán pomocí elektrického proudu. Píše o tom deník Právo s tím, že v upuštěné části nádrže omráčí ryby hlubinným agregátem a poté je přemístí do nedaleké řeky Lužnice.

„Je to velmi šetrný způsob lovení ryb. Jezdíme po nádrži Jordán a pomocí usměrněného proudu omračujeme ryby, které jsou potom odváženy na předem určené místo,“ vysvětlil Právu Oldřich Pecha ze štičí líhně Esox, která netradiční výlov zajišťuje. Upozornil,že v Jordánu jsou zastoupeni kapři, úhoři, cejni, štiky, boleni i okoun říční.„Nejpočetněji je tady zastoupený úhoř říční, kterého je téměř padesát procent z celkového úhrnu,“ konstatoval Pecha.

Na Jordánu se nekonal výlov 180 let a i proto rybáři doufají, že tentokrát narazí na řadu rarit. „Legendou Jordánu je sumec Vilém. Toho prý řada rybářů ulovila koncem května, ale nikdo ho nedokázal vytáhnout na břeh. Vždycky to bylo v termínu kolem svátku Viléma. Proto nosí legendární sumec toto jméno. „Necháme se překvapit, jestli skutečně podobnou rybu vylovíme,“ poznamenal Pecha.

Výlov se uskutečňuje kvůli projektu Odbahnění Jordánu, které je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí 372 miliónů korun.

Zdroj: Právo

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství