Rybáři budou možná opět žádat o povolení k přikrmování ryb

Aktualizováno 19. prosince 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nejčtenější

rybník - IMG_3420

Kromě vodohospodářů, Svazu měst a obcí nebo třeba Hospodářské komory ČR mají s připravovanou novelou zákona o vodách problém také rybáři. Ti by měli, jak informuje zpravodajství ČTK, opětně žádat o povolení při přikrmování ryb v rybnících.

Uvedenou novelu připravuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a hodlá do ní vrátit povinnost, kterou již chovatelé ryb měli před rokem 2010. Podle MŽP totiž chovatelé přikrmují ryb příliš a voda v rybnících má pak horší kvalitu. Před rokem 2010 museli mít rybáři mít povolení na přikrmování od vodoprávního úřadu, nyní tato povinnost neplatí, pokud ryby krmivo, které nesmí obsahovat nebezpečné látky, spotřebuje.

S návrhem MŽP podle ministra zemědělství Mariana Jurečky nesouhlasí ministerstvo zemědělství a jeho resort nesouhlasí i s dalšími pasážemi novely zákona o vodách. Ta by měla mimo jiné do roku 2022 zdražit na čtyřnásobek odběry podzemní vody. „Navrhovali jsme, aby se nezvyšovaly se poplatky za odběr podpovrchových vod pro zemědělské podniky, které mají živočišnou prvovýrobu,“ uvedl Jurečka.

ČTK a Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nejčtenější, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství