Ryba s lidskou tváří

19. prosince 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

ryba s lidskou tváří_n

Na Zemi existují stále neprobádaná místa, takže lidé občas objeví tvory, o jejichž existenci vůbec nevěděli. Příkladem jsou podle facebookové verze portálu Naše voda hlubinné ryby žijící v extrémních hloubkách, kam se člověk opravdu málokdy dostane.

Jejich reprezentantem je také málo známá ryba psychrolutes marcidus, které se přezdívá „blobfish“. Žije v hlubokých vodách Austrálie a Tasmánie v hloubce až 1200 metrů. Vypadá jako rozteklý slizský tvor s tělem, kde místo svalů má maso připomínající želatinu. Tělo ryby má o něco menší hustotu než mořská voda. Tato vlastnost jí umožňuje bez úsilí plavat nad mořským dnem bez vynaložení energie. Živí se bezobratlými živočichy. Její hlava přitom připomíná lidskou tvář.

Existenci této zajímavé ryby, ale i ostatních hlubinných ryb ohrožují rybáři, kteří loví v hloubce vlečnými sítěmi. Hlubinné populace ryb jsou velmi citlivé na rybolov a pomalu se obnovují, jelikož se málo množí. Navíc je u mnohých druhů hlubinných ryb velkým problémem neznalost člověka o místech jejich výskytu.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství