Rozsáhlá oprava kanalizace a vodovodů v historickém centru Hradce Králové

7. března 2017 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

kanalizace-trubky2

Na Velkém náměstí v centru Hradce Králové v minulých dnech začala rozsáhlá oprava kanalizace a vodovodních sítí. Stavba potrvá do roku 2018 a na náměstí přinese omezení dopravy a objížďky. Nyní stavbaři opravují sítě před historickou budovou radnice na západní straně náměstí. Řidiči se z náměstí dostanou jen objížďkou kolem chrámu svatého Ducha a Rokitanského ulicí. ČTK to řekla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Původně radnice chtěla všechny opravy sítí udělat současně s několik let chystanou celkovou rekonstrukcí Velkého náměstí. Stavební řízení však bylo napadeno námitkami. Loni v srpnu ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že stavební úřad hradecké radnice je v této věci podjatý a stavební řízení se kvůli tomu přesunulo na stavební úřad v Hořicích. Správci síti však uvedli, že kvůli špatnému stavu sítí již nemohou na vydání povolení k celkové opravě náměstí čekat.

Firma Vodovody a kanalizace Hradec Králové chce letos a roce 2018 na Velkém náměstí opravit zhruba 890 metrů vodovodních a odhadem 690 metrů kanalizačních řadů. Potrubí je různých profilů a v různých hloubkách. Také povrch náměstí je na mnoha místech v tak špatném stavu, že město bude muset v nejbližší době zajistit jeho nejnutnější opravy. „Nemožnost provést uvedené akce najednou bude znamenat nejen vyšší náklady, ale i výrazně delší čas záboru náměstí pro účely stavby,“ uvedla náměstkyně primátora Romana Lišková.

Hradec Králové plánuje opravu náměstí v historickém centru města zhruba za 200 milionů korun několik let. Zahájení rekonstrukce náměstí komplikovaly také chybějící souhlasy vlastníků nemovitostí u náměstí. Hradecká radnice získala na stavbu i evropskou dotaci, ale v roce 2012 ji kvůli obavám, že nestihne termín daný dotací, vrátila.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Vodovody a kanalizace