Rostliny reagují na oteplování vyšší absorpcí CO2

27. října 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

sucho - málo vody - IMG_2638

Další mýtus na téma fatálních dopadů globálního oteplování na naší planetu zpochybnili američtí vědci. Informoval o tom na základě zpravodajství BBC server novinky.cz.Podle BBC, čerpající ze studie Proceedings of the National Academy of Sciences, pohlitily totiž rostliny na Zemi v letech 1901 až 2010 o 16 procent více oxidu uhličitého (CO2), než se dosud předpokládalo. Výzkumníci zjistili, že díky hnojení a vyšším výnosům půdy, absorbovaly rostliny prostřednictvím procesu fotosyntézy 1,57 biliónu tun oxidu uhličitého namísto dosud uváděných 915 miliard tun. Původní mylný údaj je podle nich důvodem, proč veškeré klimatické modely uváděly do budoucna vyšší koncentrace CO2 v atmosféře.

Odborníci přesto upozorňují, že nový výpočet výrazněji neovlivní předpovědi o oteplování klimatu. „Tento nový výzkum naznačuje, že bude o trochu jednodušší splnit cíl o globálním oteplení pod dva stupně,“ řekl Chris Huntingford z britského Střediska pro ekologii a hydrologii, a dodal, že velký důraz klade na slovo „trochu“.

Oxid uhličitý podle dosavadních teorií přispívá nejvíce k oteplování klimatu. Světový oceán a rostliny přitom asimilují zhruba polovinu produkovaného CO2.

Zdroj: Noviny.cz, ilustrační foto Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace