Do roku 2019 půjde na protipovodňové stavby pět miliard korun

11. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Klabava - IMG_6505

Stát rozdělí městům a obcím na protipovodňové stavby pět miliard korun. Na základě vyjádření ministra zemědělství Mariána Jurečky při návštěvě Plzeňského kraje o tom informovalo zpravodajství České televize.

Dotace bude stát poskytovat do roku 2019 a peníze by měly stačit pro celé Česko. Pokud budou nutné další stavby, je ministerstvo zemědělství připraveno jednat o zvýšení částky. Obce ale musí o peníze žádat samy. „Obec musí být aktivní, obec musí oslovit příslušné povodí v tom, že by chtěla realizovat protipovodňová opatření. A začít tu komunikaci. My uděláme návrh studie, zjistíme, zdali ten projekt je reálný, zdali je financovatelný a pak samozřejmě obec je pro nás klíčový partner, protože musí vlastně zrealizovat výkup těch pozemků. Obce musí být v tomto aktivní, protože obce jsou zodpovědný za svoji protipovodňovou ochranu,“ uvedl ministr.

Konkrétně v Plzeňském kraji se chystají největší protipovodňová opatření na řece Klabavě na Rokycansku, která se dokáže zvednout až o čtyřicet centimetrů za hodinu.

Zdroj: Česká televize, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Klabava)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka