V roce 2012 řešily vodohospodáři v Praze 3779 havárií stokové sítě

16. ledna 2013 | Rubrika: Statistiky a kauzy , Voda a naše peněženka

oprava vodovodu

Na stokové síti v Praze došlo v loňském roce k navýšení počtu havárií o 16 procent. Jak dnes konstatoval mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný, musely tak PVK loni opravit 3779 poruch.

PVK musely podle mluvčího konkrétně opravit 1883 přípojek a také 987 stok. Jednalo se především o stoky trubní (839 případů), zděné (141) nebo tlakové potrubí (7). Zaměstnanci PVK ve velké většině případů odstraňovali především ucpávky na kanalizačních přípojkách (1754) a ucpávky na kanalizačních řadech (301).

I proto PVK dnes opětně apelovaly na Pražany, aby nevylévali tuky a oleje do kanalizace. Tuky se v kanalizaci srážejí a snižují odtok odpadních vod. V mnoha případech dochází také k úplnému ucpání vnitřních rozvodů nebo kanalizační přípojky. Odstranění vzniklých ucpávek si přitom majitel hradí v plné výši na svoje náklady.

Do pracovní náplně pracovníků stokové sítě patří mimo jiné i opravy a výměny chybějících nebo poničených kanalizačních poklopů. V minulém roce došlo k navýšení oprav a výměn o 39 ks na 304. Mezi největší a finančněvelmi nákladné patřila srpnová havárie zděné stoky vejčitého profilu 1750 mm v ulici Prosecká v Praze 9. Na místě vznikla kaverna o velikosti 5×5 metru, na několik týdnů byla omezena doprava a oprava havárie si vyžádala několik milionů korun. I v případě stokové sítě dochází k systematickému průzkumu, za rok 2012 bylo prověřeno 153 kilometrů kanalizace a odhaleno 27 havárií.

Naše voda

Související rubriky: Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace