Říčanský potok i hráz Mlýnského rybníku potřebují investice

Aktualizováno 2. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

potok - IMG_3224

Možné záplavy nedávají spát lidem v Říčanech. Podle reportáže České televize totiž tamní  Mlýnský rybník stále neplní svoji protipovodňovou funkci, jho hráz prosakuje a dno je plné bahna.

Město má sice hotový projekt, potřebných 90 milionů už ale ne. Ministerstvo životního prostředí žádost o dotaci teprve posuzuje. Přitom kdyby teď přišla velká voda, hráz by nevydržela a v ohrožení by byla i Praha.Katastrofální stav říčanského rybníku odhalily naposledy loňské červnové povodně. V některých místech je vrstva bahna vysoká až čtyři metry, a také další problém, nestabilní hráz.

Aby rybník zase mohl plnit svoji protipovodňovou funkci, jsou nutné úpravy. Projektanti spočítali, že budou stát 90 milionů. Bahno je totiž kontaminované a bude se muset vozit na speciální skládku. Tolik peněz město nemá. Naopak na úpravy Říčanského potoka již má připraveny finanční prostředky Povodí Vltavy. Práce za deset milionů začnou v říjnu.

Naše voda podle ČT 1, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka