S revitalizací Radbuzy souhlasí i ochránci a je ve schválených plánech obnovy

3. června 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

revitalizace řeky Loděnice

Povodí Vltavy nerozumí protestům starosty obce Rybník Miroslava Kadlece proti plánu na revitalizaci části horního toku Radbuzy v Plzeňském kraji. V rozhovoru pro portál Naše voda to uvedl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

„Dosud jsme žáné protesty nezaznamenali, všechny plánované revitalizace jsou konzultovány s Agenturou ochrany přírody a krajiny a plán revitalizace Radbuzy je součástí schválených plánů dílčích Povodí, které byly před schválením součástí veřejné konzultace,“ zdůraznil Kubala. Uvedený projekt bude mít podle něj pozitivní dopady na tamní krajinu a přispěje k prevenci proti povodním.

Podle Kadlece se ale může v místě zvýšit výskyt komárů a obává se také, že po úpravě stoupne hladina spodní vody v obci. To ale považuje za nepravděpodobné i krajský radní pro životní prostředí, člen Zastupitelstva Plzeňského kraje Václav Štekl.

Revitalizaci Radbuzy v úseku od 104,7 kilometru toku do 108,5 kilometru s vybudováním tůní a meandrů podporuje mimo jiné také CHKO Český les. Obdobný projekt – revitalizace říčky Loděnice u obce Nenačovice získal v roce 2015 ocenění vodohospodářská stavba roku.

Naše voda, ilustrační foto (revitalizace Loděnice) Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy