Resort zemědělství získal navíc přes 2 miliardy korun na škody po povodních

24. července 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

Povodeň - zatopené pole - IMG_3218

Na odstranění škod po letošních povodních získalo Ministerstvo zemědělství (MZe) celkem 2 113 milionů korun. Informovala o tom dnes ředitelka odboru komunikace ministerstva Dana Večeřová.

Vláda dnes o tuto částku navýšila rozpočet ministerstva pro letošní rok. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana bylo cílem předloženého materiálu částečné zajištění finančních prostředků na zmírnění povodňových škod.

„U škod na vodohospodářském majetku bude ministerstvo pomoc poskytovat v rámci schválených programů, a to subjektům, které o ně požádají. Tuto žádost doloží protokoly o skutečně zjištěných škodách. K finančnímu řešení škod na zemědělském a lesním majetku budou potřebné konzultace s Evropskou komisí. Případné příspěvky budou totiž muset být v Bruselu notifikovány jako veřejná podpora,“ řekl Toman s tím, že je potřeba, aby zemědělci a zpracovatelé dostali peníze v co nejkratším čase, tak, aby byli konkurenceschopní.

Bez posílení rozpočtu MZe o částku 2 113 milionů Kč by nebylo odstranění povodňových škod reálné. Ani Ministerstvo zemědělství, ani poškozené subjekty na to totiž nemají dostatek peněz. Z navýšené částky má jít 1 350 milionů Kč na odstranění škod na státním vodohospodářském majetku, 735 milionů Kč na zemědělském majetku a 28 milionů Kč na lesním majetku. Celkové škody po červnových povodních jsou 3 281 milionů Kč, z toho na státním vodohospodářském majetku je to 2 196 milionů Kč, na zemědělském majetku 1 050 milionů Kč a na lesním majetku 35 milionů Kč.

Naše voda

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace