Resort zemědělství plánuje dotace na modelové farmy, které ukážou, jak bojovat se suchem

27. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

skot-rybnik-krajina-asz-img_6829

Stát bude farmářům ukazovat, jak správně hospodařit a bojovat proti suchu a erozi. Jak totiž informoval Český rozhlas, ministerstvo zemědělství plánuje spustit nový dotační program, který by měl pomoct vytvořit síť modelových farem.

Program by mohl začít fungovat v příštím roce. „Oslovené farmy pro pilotní ověřování nejsou ještě demonstrační farmy, ale spolupracující podniky, na kterých budeme ověřovat náš záměr. S pomocí Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy a Ústavem zemědělské ekonomiky následně připravíme kritéria a metodiku pro výběr demonstračních farem,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková s tím, že certifikované farmy se pak budou moci ucházet o dotaci.

Zemědělský svaz uvedl, že zemědělci hospodařit umí. Propagaci některých postupů ale vítá. „Můžeme se bavit o využívání některých podsevů, meziplodin a podobné věci,“ říká předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Na třech farmách – v Krásné Hoře nad Vltavou, Chrášťanech a Domašově – spouští ministerstvo pilotní projekt, aby si postupy ověřilo.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině