Řeky se v Čechách na desítkách míst vylily z břehů

Aktualizováno 2. června 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

foto Zdenek Kozak, pozary.cz

Řeky a potoky se v Čechách v noci na neděli na desítkách míst vylily z břehů a zatopily domy, silnice a 11 železničních tratí. ČHMÚ vydal extrémní varování pro všechny české kraje. Varování už platí od odpoledne i pro Vysočinu a jižní Moravu.

Třetí stupně povodňové aktivity platí v neděli dopoledne na čtyřech desítkách míst. Třetí povodňový stupeň očekává i Praha na Vltavě.  Extrémní ohrožení platí na Lužnici, v jejím povodí, na středočeské Blanici v Louňovicích a na Kocábě.

V Krkonoších musela evakuovat obyvatele i helikoptéra.  Tři lidé jsou nezvěstní. Dnes by také měla Lužnice v Bechyni vystoupat na úroveň 50leté vody.

Počasí u nás ovlivňuje tlaková níže nad střední Evropou, která bude zvolna postupovat k východu.

„Na návětrných stranách hor v Čechách, kromě Orlických hor předpokládáme do nedělní noci 30 až 70 mm, na ostatním území Čech 10 až 50 mm,“ uvedl ČHMÚ.

„Vzhledem k srážkovým úhrnům, které spadly na povodněmi zasažené území, a srážkám které ještě spadnou v následujících hodinách očekáváme i nadále výrazné vzestupy s četným dosažením 3. SPA zejména na tocích v povodí Berounky, horní Vltavy, Smědé, Jizery a na tocích odvodňující severní a severozápadní pohraniční hory,“ upřesňují meteorologové.

Je nutné vyvarovat se veškerých aktivit v korytě toku a v bezprostředním okolí (koupání, jízda lodí, apod.).

Zdroj: ČHMÚ, Naše voda

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině