Do řeky Ostravice unikl olej z hydraulického zařízení

19. července 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

znecisteni-328x246

Ve středu 18. července došlo při výstavbě stupně pro vodáky v korytě řeky Ostravice v centru Ostravy k úniku zhruba 200 litrů hydraulického oleje ze stavebního stroje. Informovalo o tom Povodí Odry.

Investorem stavby je podle Kateřiny Šrekové statutární město Ostrava. Při úpravě jezu došlo podle ní ke kontaminaci vody v řece Ostravici a po soutoku také v řece Odře. Olejová skvrna na obou tocích měla délku až 11 kilometrů.

Aby nedošlo k většímu rozšíření škod, byly pracovníky Povodí Odry a hasiči postupně instalovány čtyři norné stěny, a to dvě v centru Ostravy, jedna v Ostravě-Hrušově a v Bohumíně, kde Odra opouští české území. Tato ekologická havárie by neměla způsobit rozsáhlejší úhyn živočichů a rostlin v korytech řek. V rámci mezinárodního havarijního systému státní podnik Povodí Odry informoval také polskou stranu.

Další postup zváží havarijní komise, která se sejde dnes, škody budou vyčísleny následně. Povodí v současné době zjišťuje další podrobnější informace a mapuje rozsah havárie.

Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství