Rekreanti na Slapech se obávají omezení přístupu na pláže

18. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Máchovo jezero

Obavy z oplocení a uzavření zatím veřejně přístupných pláží kolem Vltavy na Slapech mají tamní rekreanti a mnozí místní obyvatelé. Informuje o tom deník Právo.

Podle něj jde o lokalitu Ždáň, která se postupně vrací v restitucích původním majitelům. Ti již před několika lety získali některé komunisty zabrané pozemky na poloostrově obklopeném Vltavou a Sladovařským potokem. Soužití několika rekreačních objektů, soukromých chatařů a koupající se veřejnosti doposud fungovalo.

Nyní ale probíhá další soudní jednání o vrácení pozemků blíže k vodě včetně pláží. „Za komunistů sem chodili lidi, maminy s dětmi na celý den. Jestli se to vrátí původním majitelům nebo jim to Povodí Vltavy pronajme, oni si tam dají ploty a je po všem,“ nelíbí se dění kolem Ždáně iniciátorovi petice Marcelu Průchovi. O tom, co se bude na plážích dít, rozhodnou nejen restituční spory, ale také nový územní plán, který bude obec Slapy schvalovat. Bude i na rozhodnutí obce, zda v lokalitě povolí nějakou výstavbu.

„Do konce prázdnin by se měl návrh územního plánu zveřejnit na úřední desce. I na obci je shoda, aby pláže zůstaly nezastavěné a veřejné, a jen v části pozemků blíž ke stávajícím chatám by se mohly nějaké stavby povolit,“ řekl Právu starosta Slap František Neužil.

Zdroj: regionální mutace Právo – Střední Čechy, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Máchovo jezero)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství