Rekordní deště v Praze. Za půl roku spadlo srážek jako jindy za rok

4. července 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

dest za oknem

Přestože letošní povodně neničily republiku tolik jako záplavy v roce 2002, první pololetí patří k nejdeštivějším v historii a rok 2002 v úhrnu srážek překonává. Deště v Praze se letos blíží srážkovým úhrnům, které normálně v tuto dobu spadnou na horách. Informoval o tom  Idnes.cz.s odkazem na server Infomet.

Údajů si jako první všimli dva pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. „Zpracovali jsme údaje ze čtyř pražských stanic od 1. ledna do 25. června a porovnali s údaji od začátku měření. Pro stanici ve Kbelích je to druhý nejvyšší srážkový úhrn, pro ostatní tři stanice (Ruzyni, Karlov, Libuš) absolutně nejvyšší,“ píší meteorologové Stanislav Racko a Jan Šedivka, kteří svůj článek publikovali na serveru Infomet.

Na pražském Karlově spadlo za pololetí 391 milimetrů, tedy nejvíc od začátku měření v 20. letech minulého století. V Klementinu, které měří už od půlky 18. století, to stačilo „jen“ na desátou příčku.

Pro srovnání, dlouhodobý průměrný úhrn srážek v Praze za celý rok dosahuje nějakých 460 milimetrů, takže letos za půl roku napršela skoro celá průměrná roční dávka vody. Nejvíc rekordu pomohly poslední dva měsíce květen a červen.

Zdroj: Idnes.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině