Rekonstrukce sítí ve Starých Splavech zkomplikuje letní sezonu

15. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Máchovo jezero IMG_3691_u

Rekonstrukce kanalizace a vodovodu v Doksech na Českolipsku zkomplikuje letní turistickou sezonu v letovisku Staré Splavy u Máchova jezera. Práce by tam měly skončit do 13. prosince, sdělil dnes ČTK Jiří Hladík, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která je investorem akce.

SVS totiž zahájila v těchto dnech souběžnou rekonstrukci nevyhovujících úseků vodovodu a kanalizace v lokalitě Lázeňský Vrch poblíž místního akvaparku, kde jsou rodinné domy a penziony. „Někdy se to udělat musí, jednáme s investorem, aby zachoval průchod po hlavních komunikacích. Takhle rozsáhlé opravy se ale bez tolerance místních a turistů neobejdou,“ řekla ČTK starostka Doks Eva Burešová. Podle SVS jsou tam vodovody z 60. let minulého století. „Jsou zastaralé a poruchové, navíc přicházejí stížnosti na tlakové podmínky v síti,“ doplnil Hladík. Výměnu vyžadují i části kanalizace, kde kamerová prohlídka odhalila zkorodované úseky, kde je potrubí popraskané, netěsné a prorostlé kořeny, uvedl.

Rekonstrukce kanalizace a vodovodu v části Starých Splavů je jednou z 18 akcí na obnovu vodárenské infrastruktury na Českolipsku, které SVS pro letošní rok naplánovala. Dohromady přijdou na 108 milionů korun. „Obnova majetku je trvale v centru našeho zájmu. Z letošní částky na investice 1,31 miliardy korun dáváme téměř 86 procent právě na obnovu vodohospodářského majetku společnosti,“ doplnil generální ředitel SVS Bronislav Špičák. SVS stavbu koordinuje s městem, které přidá přes 600.000 korun na opravy povrchu dotčených ulic.

V lokalitě Starých Splavů ale nejde podle Burešové o jedinou stavbu. Od loňského podzimu se tam pracuje i na revitalizaci pobřeží Máchova jezera, které už po estetické a technické stránce nevyhovovalo. Úpravy přijdou podle ní téměř na 13 milionů korun. „Práce zpomalila zima, hotovo by ale mělo být v dubnu, ještě před zahájením letní turistické sezony,“ ujistila Burešová. Nejvýznamnější novinkou je nové vyhlídkové a přístavní molo, dlouhé téměř 24 metrů. Široké bude od čtyř do devíti metrů a město ho chce osadit lavičkami a osvětlit lampami. „Opravuje se i přístupová komunikace a chodníky,“ dodala starostka.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Máchovo jezero)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace