Rekonstrukce přehrady Šance pokračuje, zpevňuje se i kopec nad přehradou

Aktualizováno 5. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Vizualizace VD Šance

Rekonstrukce hráze beskydské přehrady Šance vyjde skoro na půl miliardy korun. Připomíná to ostravské vysílání Českého rozhlasu s tím, že rekonstrukce má zvýšit stabilitu a kapacitu přehrady tak, aby zvládla i desetitisíciletou vodu.

Nedávno začala také těžba dlouhodobě sledovaného sesuvu, který se do přehrady svažuje. „To, co je odkryto, je to, co tady těžíme, to znamená pískovcová lavice, po které sesuv odjíždí. Nad tou pískovcovou lavicí jsou jílovito-břidličné vrstvy, které po zasycení vodou silně kloužou. To je ten důvod, proč je sesuv aktivní, říká Radomír Drofitka, který dělá stavební dozor.„Předpoklad odtěžení je nějakých 222 tisíc metrů krychlových zeminy, která se bude třídit – na materiál vhodný pro přísyp hráze a druhá polovina bude uložena pod svážné území, kde bude vytvořena přitěžovací lavice, která patu sesuvu zatíží a tím omezí jeho pohyblivost,“ dodává generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Zakázku provází řada bezpečnostních opatření. Povolila ji i Správa CHKO, která uznala, že je to věc veřejného zájmu.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto vizualizace vodního díla Povodí Odry

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství