Rekonstrukce ČOV v Pelhřimově stála 240 milionů

Aktualizováno 15. června 2015 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

cistiiii

V Pelhřimově byla dokončena rekonstrukce čistírny odpadních vod za 240 milionů korun. Rozšíření kapacity tohoto zařízení umožní další rozvoj šestnáctitisícového města a pomůže vodárenské nádrži Švihov na řece Želivce, z níž plyne pitná voda i do Prahy.
ČTK to řekl pelhřimovský starosta František Kučera (ČSSD) při dnešním slavnostním ukončení stavby.

Státní fond životního prostředí ale městu o čtvrtinu zkrátil slíbenou dotaci na čistírnu, zdůvodnil to pochybením při výběru dodavatele. „Korekce byla 25 procent, dosahuje částky kolem 50 milionů korun,“ uvedl Kučera. Doplnil, že město se ještě pokouší rozhodnutí fondu zvrátit. Peníze, které musí na stavbu přidat navíc, čerpá radnice hlavně ze svých úspor. Otevřen má také úvěr na 11 milionů Kč.

Práce na modernizaci čistírny byly podle starosty dokončeny včas a v dobré kvalitě. Díky vzniku nové obslužné komunikace nebudou kaly z čistírny odváženy centrem města, tedy ani městskými sady s domovem důchodců. „Město už obslužnost čistírny nepocítí,“ řekl Kučera.

Pelhřimov, který se nachází v ochranném pásmu přehrady Švihov, připravoval přestavbu čistírny řadu let. Výběrové řízení na dodavatele se ale protáhlo na dva roky, podle údajů radnice se jím kvůli odvolání uchazečů třikrát zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Zakázku nakonec dostalo sdružení firem v čele s Metrostavem.

Čistírna slouží od roku 1970, rozšířena musela být už v 80. letech. Počátkem 90. let tam bylo zavedeno chemické vysrážení fosforu. Po nynější rekonstrukci mohou být v Pelhřimově čištěny odpady až od 43.000 obyvatel, což je rezerva, která umožní stavbu nových obytných budov i rozvoj průmyslu. První rok bude čistírna fungovat ve zkušebním provozu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Vodovody a kanalizace