Rekonstrukce ČOV v Lánech bude hotová do konce roku

Aktualizováno 19. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

covddd

Společnost Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM) od loňského září provádí rekonstrukci čistírny odpadních vod v obci Lány.  Její rekonstrukce a intenzifikace by měla stát téměř 36 mil. Kč (bez DPH), řekla mluvčí společnosti Lenka Kozlová.

Nový předseda představenstva VKM Milan Volf po nástupu do své funkce se postupně seznamuje se společností a stavem jejího majetku. „Naše společnost s péčí řádného hospodáře se snaží svoje objekty udržovat v dobrém stavu, proto je postupně obnovuje jako v případě čistírny odpadních vod (ČOV) Lány, jejíž rekonstrukci VKM financuje z vlastních zdrojů,“ uvedl Volf.„Předpokládaná doba výstavby se plánuje do konce letošního roku, kdy by měly být hotové hlavní stavební a technologické části,“ sdělil.

„Během stavby byla zrekonstruována odlehčovací komora pod zámkem, do které byly osazeny štítové česle. Ty by měly zachytit veškeré předměty, které se dostanou do kanalizace jako PE lahve, plastové pytle, obaly od nápojů, větve a jiné, a dále neznečišťují Lánský potok,“ řekl Milan Volf. „Rekonstrukce ČOV umožní také napojení Vašírova namísto původně zvažované samostatné ČOV,“ řekl na závěr Milan Volf.

„Obnova ČOV byla vynucena morálním zastaráním technologie ČOV a zároveň umožní spolehlivě odstraňovat fosfor a dusík z odpadní vody. Na původní čistírně byla dnes již zastaralá technologie mechanické aerace, což přinášelo nejen horší efektivitu a vyšší energetickou náročnost, ale také vznik aerosolu,“ vysvětlil Pavel Pobříslo, provozní ředitel provozní společnosti Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). „Aerační turbíny byly již značně poruchové a téměř každý rok docházelo k jejich poruše a nutnosti opravy, přičemž docházelo ke zhoršení čistícího efektu. Nová ČOV je již standardně vybavena pneumatickou aerací a také konstrukčně výrazně lepšími dosazovacími nádržemi.  Z nové čistírny se dají očekávat nejen kvalitní výsledky i při vyšším zatížení, ale hlavně spolehlivý provoz,“ závěrem informoval Pavel Pobříslo.

Naše voda, foto: VKM

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace