V řekách voda sotva teče, přehrady jsou ale zaplněny slušně

Aktualizováno 23. srpna 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Řeky v povodí Odry mají v současnosti velmi málo vody. Průtoky jsou podle vodohospodářů velmi nízké. Píše o tom Deník.cz.

Současné tropické teploty, pokud budou trvat jen několik dní, ale situaci podle odborníků příliš nezhorší.

„Řeka Ostravice v Ostravě je na úrovni 355denní vody (statistické číslo, které vypovídá, že takový průtok bývá ve zmíněném případě 355 dní v roce). Obecně jsou současné průtoky na vodních tocích na úrovni 364-až 330denní vody. Jedná se tedy o celkově nízké průtoky, které jsou způsobeny hlavně suchým počasím,“ uvedl v Deníku Vladimír Zdráhal z vodohospodářského dispečinku Povodí Odry.

Podle něj ale současné extrémní vysoké teploty, pokud potrvají jen několik dní, nebudou mít vliv na další pokles hladin řek. Větší vliv by podle vodohospodářů mohly mít zvýšené odběry vody u menších vodních toků. Jde například o menší potoky, ze kterých lidé nabírají vodu na zalévání zahrad či pro podobné účely. „Určitě bude záviset i na charakteru a velikosti povodí daného vodního toku a stavu nasycení podzemních vod. V Ostravě je situace ovlivněna zajišťováním minimálních odtoků pod přehradami, které zvláště při nízké nasycenosti povodí mají významný kladný dopad na průtoky ve vodních tocích,“ dodal Vladimír Zdráhal.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině