Ředitelství vodních cest ČR musí zaplatit pokutu 100.000 korun

7. října 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ředitelství vodních cest ČR musí zaplatit pokutu 100.000 korun. Podle antimonopolního úřadu chybovalo v tendru na právní služby. Pokuta je pravomocná. ČTK to zjistila z webu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Ředitelství vodních cest ČR podepsalo v dubnu před dvěma lety dvě smlouvy s advokátní kanceláří Havel, Holásek & Partners s.r.o. Zakázky vypsalo jako tendry malého rozsahu, podle ÚOHS je ale mělo sloučit do jedné. Mohlo by se pak o ně ucházet více firem.

Mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský ČTK řekl, že o zadání této zakázky rozhodlo minulé vedení podniku. „Současné vedení jmenované před rokem tak musí řešit důsledky těchto rozhodnutí. Veškeré zakázky jsou nyní zadávány obezřetně tak, aby k obdobným pochybením už nedošlo,“ dodal.

Smlouvy se týkaly právních služeb spojených s plavebním stupněm v Přelouči a přípravy a vypořádání staveb. V prvním případě advokátní kancelář zadavateli zakázky vyfakturovala přes 3,5 milionu, ve druhém přes dva miliony korun.

Obsahem obou zakázek bylo zajišťování právní agendy, spočívající zejména v zastupování Ředitelství vodních cest na jednáních, udělování právních porad, sepisování a revize smluv, zpracování právních rozborů či další formy právního poradenství.

„Zadavatel uměle a v rozporu se zákonem rozdělil předmět plnění do dvou samostatných veřejných zakázek,“ uvedla v rozhodnutí místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová.

Zdroj: ČTK

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony