V řece Blanici žijí tisíce perlorodek

6. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

Margaritifera margaritifera[[Boldie]] Joel Berglund

V žádné řece v ČR nežije tolik vzácných a přísně chráněných mlžů perlorodek říčních, jako v Blanici. Informuje o tom Českokrumlovský deník.

V Blanici totiž podle deníku čítá populace perlorodek desítky tisíc živočichů. Znalci života tohoto mlže, který ve svých lasturách zrnka písku a jiné nečistoty dokáže proměnit na sladkovodní perly se shodují, že hojnost perlorodek v Blanici je způsobena shodou několika příznivých přírodních faktorů.

Prvním z nich je čistota vody. Blanice na svém horním toku totiž protéká krajinou s minimem osídlení a také zemědělská výroba v okolí Spálence a Arnoštova není příliš intenzivní. Druhým důležitým faktorem je, že voda řeky, která protéká převážně luční krajinou a jen občas lesy, je na svou nadmořskou výšku relativně teplá. Tím pádem je také bohatá na potravu, kterou mladé perlorodky potřebují ke svému vývoji. „A pokud teplota vody vydrží deset dní nad patnácti stupni Celsia, mohou se perlorodky rozmnožovat,“ vysvětlila Alena Peltánová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Larvy perlorodek se později šíří řekou přichyceny na žaberních obloucích ryb, především pstruhů obecných, dalších původních obyvatel řeky. „Nejmladší vývojová stadia perlorodek tak byly při výzkumech zaznamenány i nad Husineckou přehradou, kde žádná kolonie perlorodky zjištěna nebyla,“ upozornila Peltánová.

Právě Husinecká přehrada je pro mlže nepřekonatelnou překážkou. Dříve přitom tisíce perlorodek doslova dláždily řeku i přímo v Husinci.

Zdroj: Českokrumlovský deník

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství