Rataje na Táborsku rozvedou vodu z JVS po celé obci

1. července 2013 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

vodovodni trubky3

Na 12 milionů korun bez DPH vyjde obec Rataje, ležící nedaleko Bechyně, dostavba vodovodu, který „římovskou“ vodu přivede do domácností dalších 110 trvale bydlících obyvatel. Uvedl to letošní magazín Jihočeského vodárenského svazu (JVS).

Obec tak plně využije napojení na Vodárenskou soustavu jižní Čechy z roku 2009. Tehdy se ale Rataje díky akci „Zásobovací Vodovodní řad pro obec Rataje I. etapa“ podařilo vyřešit jen nejpalčivější Problém – zásobování vodou pro 19 domů s 32 trvale bydlícími obyvateli v lokalitě s dlouhodobým velkým nedostatkem pitné vody. Tento projekt vyšel na 3,2 milionů korun včetně DPH.

„Po dokončení této další etapy nahradíme části starého vodovodu, který budovalo ještě bývalé JZD a vodu z něj odebíralo asi 14 domácností. Definitivně bychom se tak zbavily letitých problémů s kvalitou pitné vody,“ říká starosta Roman Šafránek. Celkem Stavba se 74 vodovodními přípojkami má už platné územní rozhodnutí. Nyní probíhá stavební řízení a výběrové řízení na dodavatele.

„Ryze ekonomicky vzato, v malé obci jako jsme my, jde o nenávratnou investici. Proto se bez podpory státu neobejdeme a usilujeme o grant z ministerstva zemědělství. Ten by měl pokrýt hlavní výdaje. Jeho získáním je také podmíněna realizace celé zakázky,“ dodává starosta.

Dalších 710 tisíc korun poskytne Jihočeský vodárenský svaz ze svého programu, podporujícího napojování obcí na vodárenskou soustavu. Jeho představenstvo tento nevratný příspěvek, jehož výše vždy vychází z počtu obyvatel dané obce, už schválilo. „Velice si toho vážíme, protože takovou investici pouze z peněz obecního úřadu nelze financovat,“ poznamenává Šafránek.

Na zbytek financování chce obec získat bezúročnou desetiletou půjčkou rovněž od JVS a jeho Fondu podpory investic.

Zdroj: JVS Info 2013

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace