Rarita: Skleněné vodovodní potrubí

Aktualizováno 10. července 2013 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

sklo

V rámci investičních projektů, které financuje společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, a.s., momentálně dochází k velmi unikátní výměně vodovodního potrubí v Třebechovicích pod Orebem, v ulici Družstevní práce. Oznámila to Veronika Bergrová, mluvčí Vodovody a kanalizace Hradec Králové.

Nebylo by ani tak zvláštní, že je prováděna výměna vodovodu, ale jedná se o velmi nezvyklý materiál a tím je sklo. Tedy skleněné vodovodní potrubí, jehož stáří je minimálně 50let. S těmito materiály se experimentovalo v šedesátých letech minulého století a ve správě společnosti Královéhradecká provozní, a.s. se už místa s podobným materiálem nevyskytují. Dokonce bylo v Hradci Králové sklo použito i na krátký úsek kanalizačního výtlaku, ten už je ovšem také vyměněn.

A proč se už tento materiál nepoužívá? „Zejména pro náročnost a specifické požadavky při jeho pokládce. Opravdu překvapivé však je, že po padesáti letech je potrubí ve většině délky zcela nepoškozené a s minimálními zbytky usazenin na jeho stěnách,“ vysvětluje Tomáš Hosa, provozní ředitel Královéhradecké provozní, a.s.

„Jedná se o výměnu potrubí v celkové délce přibližně 470m, skleněné potrubí bude nahrazeno novým z PVC DN110mm, celá akce bude dokončena na konci července 2013 a jejím zhotovitelem je společnost VAK STAVBY, spol. s.r.o.,“ dodává Pavel Radoň, investiční technik společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové.

Naše voda, ilustrační foto

Související rubriky: Vodovody a kanalizace