Rakovice musí řešit mangan ve vodě

26. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

ilustrační foto

Obec Rakovice na Písecku stojí před problémem. Ve vodě zjistili přítomnost manganu. Píše o tom Písecký deník.

„Předloni jsme udělali vrt, ale voda není dobrá, je v ní mangan,“ řekl Deníku starosta obce Miroslav Sedláček. Na vrt je napojená budova obecního úřadu, kde jsou kromě kanceláří tři byty a obchod.

Vodu by dokázala manganu zbavit čistička. „Už jsme si nějaké informace sháněli. Čistička by vyšla zhruba na sto tisíc korun,“ konstatoval starosta. Zdroj vody je však ve vrtu dostatečný, takže by se čistička pravděpodobně vyplatila. „Pochopitelně bychom chtěli, aby byla voda čistá,“ dodal starosta Miroslav Sedláček.

Nadlimitní přítomnost manganu v pitné vodě představuje zdravotní rizika. To potvrdil František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. „Předpokládá se mimo jiné, že mangan může  působit toxicky na nervový systém  především u malých dětí. Proto je také jeho přítomnost omezena limitní hodnotou,“ uvedl v Deníku. Vyhláška stanovuje jako limitní hodnotu 0,05 mg/litr.

Rakovice nemají vodovod, každý má svou soukromou studnu. Podle starosty se zatím neobjevil nikdo jiný, kdo by měl v obci problém s manganem ve vodě. 

Zdroj: Deník.cz

 
Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace