Rajčata z ČR pěstovaná v systému hydroponie mohou spotřebitelé ochutnat už letos

Aktualizováno 2. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

skleniky-hanovice

Zemědělské družstvo v Haňovicích na Olomoucku postavilo speciální skleníky, v nichž hodlá pěstovat rajčata hydroponickým způsobem, tedy bez zeminy. Informují o tom říjnové „Zprávy z ministerstva zemědělství“.

Už o letošních vánočních svátcích si tak budete moci koupit cherry rajčata z produkce družstva.  Loni byla přitom do ČR dovezena rajčata v celkové hodnotě 2,683 miliardy korun, český vývoz byl jen asi 300 milionů korun. Právě investice do skleníků jako v Haňovicích, mohou snížit naši závislost na dovozu rajčat ze zahraničí. Cherry rajčata porostou z kokosového substrátu s živným roztokem a budou je opylovat čmeláci. Na pulty obchodů se navíc dostanou do druhého dne, nebudou tedy muset absolvovat třeba dvoutýdenní cestu kamionem z Maroka.

Obec Haňovice za svůj přístup k životnímu prostředí letos získala cenu Energy Globe ČR. Ve spolupráci s místním zemědělským družstvem se jí totiž podařilo snížit množství spotřebované energie a zabránit znečištění spodních vod. Z místní bioplynové stanice jsou zdarma vytápěny objekty obce. Při zavlažování rajčat bude využívána dešťová voda, která bude zachycena ze střech budov družstva. Teplo dodá přilehlá bioplynová stanice.

Zdroj: MZE, ilustrační foto ZD Haňovice (skleníky)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace