Radio Impuls: Bude luhačovická vincentka na předpis?

Aktualizováno 23. října 2012 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Vincentka

Zatímco teď si lidé Vincentku koupí bez problémů v obchodě, brzy jim bude muset možná vincentku předepsat lékař anebo ji nebudou moci sehnat vůbec. Uvedlo to Radio Impuls.

Luhačovický výrobce ojedinělé přírodní léčivé minerální vody neví, jak to s Vincentkou bude dál. Evropská unie se totiž před časem nechala slyšet, že není možné, aby existovalo něco mezi léčivem a potravinou. Není jasné, zda se prodej má řídit předpisy vztahujícími se na léky či tím, co platí pro potraviny. Do žádné z těchto kategorií minerální vody Vincentka, Šaratica, Bílinská kyselka či Zaječická hořká nepatří.

„Tuto záležitost už několik měsíců řešíme. Nikdo ale ještě dneska neví, jak všechno dopadne. Coby výrobci jsme v nejistotě. Protože nejsme partnery Evropské unie, jsme odkázáni na to, co naše ministerstva a jiné orgány udělají či dopustí. Nejsme zatím schopni říct, co se bude dít,“ říká v radiu obchodně-finanční ředitel akciové společnosti Vincentka Ladislav Šumšal.

Dosavadní vyjednávání zatím nic nepřinesla. „Minerální voda jako pojem by prý neměla existovat. Podle mě je to výmysl v Bruselu,“ zlobí se Šumšal.

Vincentka coby minerální léčivá voda lidem pomáhá už několik staletí. „Nikdo se ale nechce pozastavit nad tím, že přírodní minerální voda prostě existuje, má spoustu minerálů. Je to pojem, který je třeba vnímat. Tato voda je ověřená staletími, vlivem chemického složení a obsahu minerálů má pozitivní vliv na léčení řady nemocí,“ tvrdí ředitel akciovky Vincentka Ladislav Šumšal.

Lék to ale podle legislativy není. Neexistuje totiž žádná klinická studie, která by prokázala, že minerální vody nějaké léčivé účinky mají.

Ladislav Šumšal z firmy Vincentka, a.s. však prý věří, že zvítězí zdravý rozum. „Přece nebudeme Vincentku, Šaratici a jiné vody zašlapávat do země, když nám pomáhají,“ dodává v Radiu Impuls.

Zdroj a více: Radio Impuls

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách