PVK vyplatily za kontaminovanou vodu v Dejvicích odškodné přes 30 milionů

12. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rozbory vody - laboratoř - rozbor vody

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyplatily na odškodném lidem postiženým loňskou kontaminací vody v Praze 6 celkem 33,5 milionu korun. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že peníze od firmy dostalo asi 6000 lidí.

Větší část vyplatila firma z pojistného, asi 1,8 milionu korun zaplatila ze svého. Obyvatelé Dejvic a Bubenče loni zůstali po kontaminaci vody fekálními bakteriemi bez pitné vody od 24. do 28. května. Z celkové částky 31,7 milionu korun, kterou vodárny vyplatily prostřednictvím pojišťovny, dostali největší částku obyvatelé, asi 28,3 milionu korun. Firmám vyplatily PVK 3,4 milionu. PVK vyplatily odškodné také lidem, kteří museli být hospitalizováni, ti dostali 1,8 milionu milionu. Právě tuto částku neplatily PVK z pojistky, ale z vlastních zdrojů.

Odstávka vody se loni dotkla asi 18.000 obyvatel, původní odhady hovořily o 32.000. PVK po události uvedly, že kontaminaci nezpůsobily splašky ze slepého kanalizačního ramene, jak se nejprve spekulovalo, ale průsak z kanalizace. Kvůli vodě kontaminované bakteriemi a viry hygienici nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A.

Kanalizace pochází z roku 1925, vodovod byl pod ni uložen v roce 1960. O křížení prý nebyla žádná zmínka v projektové dokumentaci ani v mapách. Pražská vodohospodářská společnost nyní potrubí opravuje.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace