PVK připravily pro zájemce komentované prohlídky kanalizace pod Staroměstskou radnicí

31. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

shybka kanalizace PVK IMG_3968

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabídnou opět po roce fanouškům vodárenství unikátní zážitek. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

PVK totiž připravily na neděli 18. září komentované prohlídky v tzv. Cizineckém vstupu do pražské kanalizační sítě pod Staroměstskou radnicí. „Vstup je zdarma, podmínkou je registrace na našich webových stránkách. Zájemce si také musí sebou přinést vytisknutou vstupenku,“ podotkl Mrázek s tím, že registrace startuje 1. září. Cizinecký vstup bude otevřen od 9:30 do 17 hodin, prohlídky budou probíhat každých třicet minut.

Cizinecký vstup pod Staroměstskou radnicí je spojnou komorou, ve které začíná stoka A. Tato stoka vede Pařížskou ulicí pod Čechův most, pokračuje ulicí Korunovační, Stromovkou a končí na Ústřední čistírně odpadních vod v Bubenči. Její celková délka je větší než tři kilometry a odvádí odpadní vody z oblastí Prahy 1, 2, 3 a části Prahy 5. Vzniká soutokem sběračů z Malého náměstí, Melantrichovy ulice, Železné a Celetné ulice.

Stoka je vyrobena z hladkých cihel, má kluzký povrch, aby se na dně nezachytávaly odpadky, a je vystavěna v jedinečném vejčitém profilu. Ani po sto letech nebyla vyčerpána kapacita kanalizační sítě navržené Ing. Lindleyem a slouží dodnes obyvatelům Prahy.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (pražská kanalizační síť – shybka Čechův most)

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace