PVK nabádají k využití dotací na výměnu olověných přípojek

7. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

starý kohoutek IMG_8403

Jak už portál Naše voda informoval, mohou majitelé nemovitostí, kteří mají stále přípojku z olověného materiálu, požádat Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) o dotaci na její výměnu.  Využití dotace doporučuje i společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka jsou v současné době v hlavním městě z olověného materiálu zhruba tři procenta všech přípojek. PVK se pravidelně věnují monitoringu vody z pohledu obsahu olova. „V uplynulém roce jsme nezachytili ani jeden vzorek, který by překročil povolený limit olova v pitné vodě. Ten činí deset mikrogramů na litr,“ zdůraznil Mrázek s tím, že dlouhodobě se obsah olova v pitné vodě z pražské vodovodní sítě pohybuje hluboko pod stanoveným limitem.

PVK i tak k využití dotace své zákazníky vyzvaly. Dotaci poskytuje MMR z Podprogramu podpora oprav domovních olověných rozvodů. Fyzické i právnické osoby mohou získat maximálně dvacet tisíc korun na jednu bytovou jednotku. Termín pro podání žádosti vyprší 16. února 2015.

O dotaci mohou žádat:
– vlastník nebo spoluvlastník domu s domovními olověnými rozvody vody
– společenství vlastníků jednotek
– vlastník nebo spoluvlastník bytu v domě s domovními olověnými rozvody vody, ve kterém společenství vlastníků jednotek nevzniklo.

Podmínky pro čerpání dotace lze nalézt na webových stránkách ministerstva www.mmr.cz.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace