PVK loni stoupl čistý zisk o 16 procent, mírně vzrostly i tržby

Aktualizováno 27. května 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

pvk

Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK) v loňském roce stoupl čistý zisk o 16,3 procenta na 499,76 milionu korun. Tržby firmy, která v těchto dnech řeší znečištění pitné vody v pražských Dejvicích a Bubenči, se loni zvýšily o dvě desetiny procenta na 5,87 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Firma zásobuje vodou obyvatele hlavního města, v menší míře Středočeského kraje a Vysočiny. Je členem skupiny Veolia Voda.

Předloni zisk firmy klesl o dvě procenta, tržby se ale zvýšily o desetinu.

Do vodovodní sítě firma v loňském roce dodala téměř 94,3 milionu metrů krychlových vody, což bylo o 5,1 procenta méně než v předchozím roce. Objem fakturované vody se snížil o 1,5 procenta. Výroba a spotřeba vody v Praze i celé České republice klesá dlouhodobě. „Průměrná spotřeba vody na osobu a den činila 106 litrů,“ uvedla ve výroční zprávě firma.

PVK dnes oznámily, že odškodní 5000 korunami lidi, kteří kvůli střevním potížím způsobeným znečištěnou vodou v Dejvicích a Bubenči vyhledali lékaře. Hospitalizovaní dostanou řádově více. Vodohospodáři navíc nebudou odběratelům v době odstávky vody v Praze 6 účtovat vodné a stočné. Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice lékařskou pomoc dosud vyhledalo 160 až 200 lidí.

Na konci loňska PVK zaměstnávaly 956 lidí. Podnik zásobuje vodou 1,25 milionu obyvatel Prahy a 180.000 lidí ve Středočeském kraji. Firma je členem nadnárodní skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace