PVK díky novým technologiím výrazně urychlují kontroly pitné vody

Aktualizováno 12. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

laborator-pvk-kontrola-pitna-voda-img_6514

Díky třem novým metodám testování mikrobiologické kontaminace pitné vody se v laboratořích Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) výrazně sníží doba, za kterou je možné získat informace o případné její závadnosti. Uvedené metody dnes PVK prezentovaly novinářům.

„Nové metody nám umožňují získat informaci o možné fekální kontaminaci v řádu hodin. Rychlost získání výsledku se odvíjí od použité metodiky a důležitým faktorem je také úroveň kontaminace vody,“ uvedla Lenka Vavrušková, manažerka útvaru kontroly kvality vody PVK. Doposud bylo podle Vavrušové možné získat informace nejdříve po 24 hodinách, což je normou daná lhůta pro získání výsledku stanovení koliformních bakterií (KB) a bakterií Escherichia coli (EC) klasickými kultivačními technikami. Zásluhou nových metod se tento čas zkrátil na půl hodiny až 8,5 hodiny, v závislosti na typu použité technologie.

První metoda „BactControl“ dokáže již po třech hodinách stanovit, zda-li se ve vodě vyskytují bakterie fekálního znečištění. Další metoda  – „MicroSnap“, pak již dokáže odhalit míru kontaminace vody, a to za 6,5 až 8,5 hodiny, třetí metoda – „Supersnap“, pak do půl hodiny zjistí celkové mikrobiální znečištění a současně i přítomnost organické hmoty sloužící pro růst a rozvoj mikroorganismů.

PVK jsou první vodohospodářskou společností v ČR, která uvedené metody již v praxi používá. I díky tomu bylo možné zkrátit nedávnou velkou výluku vody ve východní části Prahy, která zahrnovala území, v němž žije asi 17 000 obyvatel. Technologie rychlých rozborů vody budou představitelé PVK prezentovat svým kolegům ze Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) na odborném semináři příští týden v Kutné Hoře. Z dnešní prezentace připravuje portál Naše voda pro zájemce ilustrační fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Impulzem pro zavedení nových testovacích metod se stala loňská velká havárie v pražských Dejvicích.

Naše voda, foto a fotoreportáž: Naše voda – Nina Havlová

 

 

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace