Půdy ohrožené vodní erozí v ČR neustále přibývá

10. listopadu 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

eroze - Obrázek 4

V ČR je každoročně z pozemků ohrožených vodní erozí splaveno 16 milionů tun ornice. Uvádí se to ve sborníku k Mezinárodnímu roku půdy, kterou před několika dny vydala Asociace soukromého zemědělství ČR.

Uvedená hmota splavené ornice by přitom naplnila 1 330 000 sklápěčů Tatra, které by ve třech řadách zaplnily dálnici Praha – Brno v obou směrech.

Podle aktuálních údajů v ČR v současné době bez ohrožení vodní erozí pouze 180 655 hektarů zemědělské půdy, což je 4,2 procenta z celkové plochy zemědělské půdy. Dalších 1 192 676 hektarů jsou půdy náchylné k ohrožení vodní erozí. Všechny ostatní plochy zemědělské půdy, což je 67,9 procenta zemědělských půd, patří mezi pozemky vodní erozí mírně ohrožené, ohrožené, silně ohrožené a nejvíce ohrožené. V poslední, nejvíce ohrožené kategorii půd se nachází 595 250 hektarů pozemků, což je 13,9 procenta z veškeré zemědělské půdy u nás.

Naše voda, ilustrační foto VÚMOP

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka