Půda v Česku udrží o biliony litrů vody méně, než by mohla

6. dubna 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Půda v Česku udrží 5,04 miliardy metrů krychlových vody, tedy přes pět bilionů litrů. Na základě zprávy ČTK o tom informuje server ihned.cz. s tím, že půda by přitom mohla udržet o 3,4 miliardy metrů krychlových vody více.

Uvedené údaje prezentoval na semináři „Ochrana půdy, pozemkové úpravy, finanční nástroje“, který uspořádal v úterý 5. dubna pod záštitou 1. místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky Spolek pro obnovu venkova ve spolupráci se Státním pozemkovým úřadem, ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiří Hladík. Při správném zapracování organické hmoty zpět do půdy by se situace mohla zlepšit už během jednoho roku, dodal. „Do roku by mohla zadržet o miliardu kubíků více, pak už to jde pomalu,“ řekl Hladík. Do tří let by tak mohla půda v ČR udržet až 6,5 miliardy metrů krychlových vody, do deseti let až 7,1 miliardy metrů krychlových.

Absorpční kapacita půdy pomáhá při ochraně před povodněmi, současně se díky vodě v krajině předchází potenciálnímu suchu. Podle údajů ministerstva zemědělství je vodní erozí v ČR ohroženo až 67 procent zemědělské půdy, v nejohroženějších kategoriích je 35 procent území. Podle poslední obdobné zprávy z roku 2012 bylo vodní erozí ohroženo 50 procent zemědělské půdy. V Česku je zemědělská půda na 54 procentech výměry země.

Zdroj: ihned.cz a Naše voda, ilustrační foto: archiv Naše voda (eroze)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství