V prvním kole OP Rybářství podali rybáři málo žádostí o dotace

15. prosince 2015 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

Blatná - prodejna živých ryb IMG_1060

Ačkoli Operační program Rybářství (OP) v předchozím období rybářům podle viceprezidenta Rybářského sdružení ČR Ladislava Vacka velmi pomohl, podali rybáři v prvním kole  v současném programovém období méně žádostí, než se čekalo. Píše o tom týdeník Zemědělec.

První programovací období bylo podle Vacka zaměřeno spíše na základní vybavení, druhé by mělo být směřováno víc na jeho zhodnocení. „Chtěl bych připomenout, že v České republice je tradiční rybářství venkovní a neumíme si představit, že bychom ho měli nahradit produkcí z uzavřených chovů. Pokud porovnáme stejný produkt z přírody a z recirkulačních systémů, tak produkt z přírody má něco navíc, to pochází ze složení stravy ryb, života ve volné krajině, welfare zvířat. My sami jsme přesvědčeni o tom, že maso je lepší a kvalitnější z přírodního chovu než z recirkulačního, k němuž směřuje Evropská unie. Uvidíme, do jaké míry se tomu náš trh v ČR přizpůsobí. Někdy se některé myšlenky zdají být nerealizovatelné, a čas ukáže, že tomu tak třeba není,“ uvedl Vacek.

Podle něj je důvodů, proč nebylo vyčerpáno zřejmě ani alokované množství v prvním kole OP Rybářství v současném plánovacím období celá řada. Jde o současné nastavení programu, zákon o zadávání veřejných zakázek, nebo v jakém je společnost momentálně cyklu ekonomiky. Firmy mají v současnosti hodně práce, nechtějí se vázat do soutěží, protože nestíhají aktuální zakázky, natož to, co budou dělat za sedm, osm měsíců. Záleží také na tom, co udělá Česká národní banka s kurzem koruny. To všechno jsou tak velké nejistoty a tak dlouhý horizont, že firmy odmítají být byť i jen potenciálním dodavatelem. Navíc žádosti byly podávány v listopadu a jejich příjem byl prodloužen, protože jich bylo překvapivě málo. Načasování podávání žádostí je pro rybáře v dost nešťastném období, protože v říjnu vrcholí výlovy a všichni mají plné ruce práce. Takže optimální je podle Vacka podávání žádostí tak, jak tomu bylo v minulém programovacím období, v únoru, březnu.

Spotřeba ryb se podle Rybářského sdružení v ČR v současné době drží na stejné úrovni nebo pomalu roste. Podle statistik meziročně stoupla o 0,02 kilogramu na 3,73 kilogramu ryb na obyvatele za rok. Zdaleka tak ale nedosahuje hodnot z roku 2010, kdy Češi ročně jedli o 1,39 kg ryb více. Produkce ryb v České republice vloni stoupla na 20 135 tun z předloňských 19 358 tun. V porovnání s pětiletými údaji šlo o průměrný rok.

Zdroj: Zemědělec, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy