První detailní snímky vydry říční z NP České Švýcarsko

Aktualizováno 21. prosince 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

M2E1L0-5R350B300

Pomocí fotopasti se pracovníkům Správy Národního parku (NP) České Švýcarsko podařilo pořídit snímky vydry říční na břehu říčky Křinice. Informoval o tom mluvčí NP Tomáš Salov s upozorněním, že se jedná o první detailní záběry této šelmy, které se v NP podařilo nasnímat.

Snímky pocházejí podle mluvčího z 11. prosince 2011. O výskytu vydry říční v Českém Švýcarsku nebylo na rozdíl od některých jiných druhů pochyb, a to zejména díky dostatečně průkazným nepřímým stopám, pobyt vydry byl potvrzen výzkumem i náhodnými pozorováními. Nově pořízené snímky v infračerveném spektru důkazy o výskytu vydry říční v národním parku ucelují. “Z důvodu pronásledování člověkem i následkem znečištění vod v minulosti je dnes vydra říční v České republice kriticky ohroženým druhem,” říká Pavel Benda, ředitel Správy NP, a dodává: “K vyhubení vyder nedošlo především díky radikální změně přístupu člověka k přírodě. Zlepšila se čistota vod a vydry jsou důsledně chráněny.”

Vydra říční byla v minulosti pronásledována jako škůdce rybích chovů i pro svou hustou kožešinu. Tento starosvětský pohled současná společnost ku prospěchu vyder i zdravého přírodního prostředí pro člověka již opustila. Přispívají k tomu i zákonné úpravy o náhradách  škod, které vydry způsobí v rybích chovech. Vydra patří k trvalým obyvatelům Českého Švýcarska. Při mapování v roce 2009 byl zaznamenán na základě nepřímých stop výskyt nejméně čtyř vyder.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace