Průměrná cena hektaru půdy v ČR vzrostla na 235 000 korun

3. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

zemědělská krajina 2

Další výrazný vzrůst cen půdy v letošním roce oproti loňskému roku zaznamenala společnost FARMY.CZ. Informoval o tom dnes Jaroslav Urban z uvedené společnosti.

„V I. čtvrtletí roku 2017 vzrostly tržní ceny ve srovnání se IV. čtvrtletím roku 2016 o 8 %. Ve II. čtvrtletí roku 2017 pak odhadujeme růst tržních cen proti předcházejícímu čtvrtletí ve výši 4 %, přičemž průměrná výše tržních cen v monitorovaných obchodech činila v tomto čtvrtletí již 235 000 Kč/ha,“ uvedla společnost ve své dnešní zprávě. Uvedené výstupy jsou kalkulovány z doposud zpracovaných údajů o realizovaných obchodech. Konečné hodnoty budou upřesněny v každoroční závěrečné „ ZPRÁVĚ O TRHU S PŮDOU“ (leden 2018).

V hladině obchodů realizovaných za tržní ceny je na trhu patrná rostoucí nabídka půdy k prodeji, a to ze strany nezemědělských i zemědělských vlastníků. Aktuální poptávka je však zatím dostatečně vysoká a dostupnou nabídku převyšuje. Za nejvýznamnější faktor udržující silnou poptávku a tím i růst tržních cen půdy lze i nadále považovat dostupnost výhodných úvěrů poskytovaných na nákup zemědělské půdy.

Společnost FARMY.CZ se dlouhodobě specializuje na trh se zemědělskou půdou, prodej půdy za tržní ceny a monitoring cen při realizovaných transakcích zemědělských pozemků. Tržní cenou zemědělské půdy rozumíme cenu, které lze dosáhnout na trhu mezi dobrovolným kupujícím a dobrovolným prodávajícím, kdy obě strany jednají rozumně, bez nátlaku a při dostatečné prezentaci nabídky na trhu.
Předchozí ZPRÁVU O TRHU S PŮDOU za celý rok 2016 naleznete na adrese: www.farmy.cz/zprava-2017

Zdroj: www.farmy.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka