Průlom: Do prevence povodní v ČR začínají dávat peníze soukromí investoři

Aktualizováno 31. května 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Od příštího roku budou moci obce a místní obecní spolky využít finanční prostředky z grantového programu s cílem zpomalit tok vody krajinou a přispět tak k prevenci povodní na svém území.V rozhovoru pro portál Naše voda to řekl ředitel Nadace partnerství Miroslav Kundrata. Finanční prostředky podle jeho slov dodá soukromý investor, kterým má být největší světová potravinářská společnost Nestlé.

„Tento projekt může poskytnout malé peníze iniciativním skupinám, které mají zájem podílet se na prevenci povodní v území, ve kterém žijí a bydlí. Celkově půjde řádově o miliony korun, na každý projekt tak bude možné získat několik desítek tisíc korun, možná i sto tisíc korun,“ uvedl ředitel Nadace partnerství. Z grantového programu by tak měly být podle jeho slov financovány především malé projekty, které by měly být vhodným doplňkem programů protipovodňové prevence ministerstev zemědělství a životního prostředí.

Na území ČR jde o jednu z prvních ryze soukromých aktivit, jejichž cílem je stabilizace vody v krajině a která má také reagovat na probíhající klimatické změny. Účast společnosti Nestlé přitom nepřekvapuje, společnost financuje řadu obdobných aktivit po celém světě, zejména v rozvojových zemích, konkrétně v Africe.

Petr Havel

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství