Provozovatel krkonošského skiareálu zasněžoval nelegálně odebranou vodou z řeky Úpy

20. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sníh houba zima

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 155 170 korun společnosti BOBOLIFT s.r.o., která v Krkonoších provozovala lyžařský areál Velká Úpa-Portášky. Informovala o tom dnes Jana Jandová z ČIŽP.

V lednu a prosinci roku 2014 při zasněžování sjezdovky odebrala podle ní dotčená firma více povrchové vody z řeky Úpy, než měla povoleno vodoprávním úřadem. Dopustila se tak porušení vodního zákona. „Při kontrole jsme zjistili, že v lednu 2014 provozovatel skiareálu odebral 39 326 kubíků povrchové vody z Úpy, tedy o více než 30 procent více, než měl pro tento měsíc povoleno. Pochybení se opakovalo i v prosinci téhož roku, kdy z řeky pro potřeby zasněžování lyžařského areálu opět odčerpal o dvacet procent více vody, než stanovovalo povolení,“ popsal Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Celkově tak provozovatel lyžařského areálu z krkonošské řeky nelegálně odčerpal přes 15,5 tisíce kubíků vody. Výši sankce inspektoři stanovili výpočtem podle zákonné sazby, která určuje pokutu za kubík nelegálně odebrané vody. „Odběr povrchové vody z řek nad povolenou míru může způsobovat nejen vysychání koryt ale také úhyn vodních živočichů i rostlin. Nedovolené odběry také zmenšují samočistící schopnosti řek,“ popsal negativní dopady na vodní toky ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Proti pokutě uložené inspektory se firma BOBOLIFT odvolala, ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a sankci v plné výši potvrdilo.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace