Protržená přehrada v Jizerkách bude velkým přírodním muzeem

2. září 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Protrzena-pohled

V roce 1916 došlo v Desné v Jizerských horách k největší katastrofě svého druhu ve střední Evropě, když se bez varování protrhla přehrada na Bílé Desné. Valící se voda tehdy zabila 16 lidí. Dnes je z pozůstatků protržené přehrady oblíbené výletní místo, které by se během následujících let mělo proměnit v hotovou turistickou Mekku. Uvedl to Krkonošský deník.

Do úprav, které budou hotové do roku 2016 a měly by celou lokalitu výrazně zatraktivnit, se kromě Lesů ČR a Povodí Labe zapojí také přilehlé obce.

Revitalizace dnes již silně zchátralé oblasti začala v těchto dnech rozsáhlým kácením náletových dřevin. K zemi padne kolem tří stovek mohutných smrků, zhruba hektar lesa. „Protože se tragédie odehrála na území Desné, je to pro nás historicky velice významná věc,“ konstatoval starosta Desné Jaroslav Kořínek s tím, že součástí revitalizace bude i výletní trasa na protrženou přehradu s délkou cca 5,5 kilometru. „Idea je taková, že by začínala v centru Desné, kde chceme vybudovat zvoničku a nechat nainstalovat všechny zásadní údaje a zajímavosti o katastrofě z roku 1916,“ poznamenal v Deníku Jaroslav Kořínek.

Zdroj: Deník.cz, foto: wikimedia commons, Pavel Satrapa

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla