Protipovodňových opatření se dočká i jihočeská Blatná

9. května 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

DSC01549 eroze

Po pěti letech se dočká obec Blatná, postižení stejně jako Zálezlice před 10 lety povodněmi, zahájení prací na protipovodňových opatřeních. Informuje o tom jihočeská mutace deníku.cz.

„Žádáme o peníze na ministerstvu zemědělství již od roku 2007.  Administrace se táhla až do letošního jara,“ řekl za odbor životního prostředí blatenské radnice jeho šéf Martin Dolejš. Blatnou přitom v minulosti postihlo hned několik katastrof. „V roce 2002 byla zvláštní povodeň způsobená protržením dvou soustav rybníků na Lomnici a Závišínském potoce. Na takovouto povodeň nejsou navrhovaná žádná protipovodňová opatření, neboť by vedla k přestavbě historické části města. Protipovodňová opatření jsou navržena na takzvanou stoletou povodeň,“ vysvětlil Dolejš.

Plánovaná protipovodňová opatření mají ochránit hlavně prostor náměstí J. P. Koubka a podzámčí. Nejdůležitějším a nejdražším prvkem je výstavba nových stavidel u Blatenského zámku. „Budou zde postavena poloautomatická stavidla, která dokáží sama regulovat hladinu vody a v případě potřeby je bude možné plně vyhradit, což u nynější konstrukce nešlo,“ přibližuje záměry projektu Dolejš.

Investorem plánované stavby je Povodí Vltavy, stavbu provede firma Zvánovec, a.s. Stavba by měla trvat přibližně rok.

Zdroj: www.denik.cz

 

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka