Protipovodňové zdi ve Velkém Meziříčí budou hotové v létě

Aktualizováno 10. března 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

ochrana Velké Meziříčí

Rozsáhlé protipovodňové úpravy ve Velkém Meziříčí budou dokončeny v první polovině roku. Připomíná to Třebičský deník s poznámkou, že práce chtělo mít Povodí Moravy původně hotové už loni.

„Projekt zhruba za 170 milionů korun byl ale později rozšířen o dalších 200 metrů ochranné zdi. Žádné další protipovodňové stavby na Vysočině letos povodí zahajovat nebude,“ sdělila jeho mluvčí Gabriela Tomíčková.

„Zatím nejsou stanovena pravidla pro získání dotací z dotačního programu pro stavební realizaci protipovodňových opatření,“ uvedla mluvčí. Z Brna se ale tento měsíc do Náměště nad Oslavou na Třebíčsku přestěhovalo ředitelství závodu Dyje. Budova v Náměšti byla předtím opravena. Minulý rok vodohospodáři na Vysočině dokončili úpravy koryta řeky Svratky v Unčíně na Žďársku, aby ho už při jarním tání neucpávaly ledové kry.

Ve Velkém Meziříčí pracují stavební dělníci od podzimu 2012. Podle mluvčí povodí jsou na stavbě i v současnosti. „Akce bude ukončena do konce prvního pololetí,“ uvedla. Stavby mají Velké Meziříčí ochránit před stoletou vodou. Původní projekt byl po dohodě s tamní radnicí později rozšířen o další zeď podél říčky Balinky. Do projektu nemohla být zahrnuta, protože ji majitelé nemovitostí nejdřív nechtěli. Město s 11 800 obyvateli usilovalo o úpravy toků léta. Při povodni v roce 1985 bylo ve Velkém Meziříčí zaplaveno i náměstí. Stavbaři upravují přes tři kilometry toků říčky Balinky a řeky Oslavy. Součástí prováděného projektu je budování nábřežních zdí a protipovodňových zemních valů i přestavba jezů a přemostění.

Zdroj: Třebíčský deník, foto Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka