Protipovodňové opatření na Malši prý zničí krajinu v okolí řeky

10. listopadu 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Malše pohled Pořešín

Českobudějovické občanské sdružení Malše a občanská iniciativa Zachraňme Malák nesouhlasí s řešením protipovodňového plánu řeky Malše, jak ho navrhlo město. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Projekt je podle aktivistů zastaralý a nevychází z aktuálních údajů. Jeho uskutečnění by prý zničilo park, který se nachází v blízkosti Malého jezu a je pro České Budějovice významnou rekreační lokalitou. Zastupitelé města původně chtěli o projektu hlasovat na svém čtvrtečním zasedání, ale nakonec bod z programu pravděpodobně stáhnou.

„Objevují se nové skutečnosti, nové připomínky a nová data,“ řekl dnes novinářům náměstek primátora Petr Holický. Zástupci sdružení Malše a občanské iniciativy Zachraňme Malák argumentují například tím, že protipovodňová opatření vycházejí z údajů z roku 2004. „Tento model však doznal v posledních letech tolik zásadních změn, že realizovat protipovodňová opatření podle projektu lze bez nadsázky označit za svévolné poškozování životního prostředí,“ uvedl dnes na tiskové konferenci Tomáš Mráz ze sdružení Malše a občanské iniciativy Zachraňme Malák.

Aktualizovaný výpočet podle něj ukazuje třeba fakt, že hladina řeky je o 30 až 50 centimetrů níže, než ukazoval dříve stanovený model. Město si kvůli projektu objednalo posudek, který původní postup doporučuje. „Posudek obsahuje celou řadu chybných údajů a nepodložených tvrzení,“ uvedl Mráz. Náměstek Holický na to uvedl, že je „otázkou, nakolik jsou nová data relevantní.“

Okolnosti možné úpravy lokality v blízkosti Malého jezu město řeší už několik let. Protipovodňová opatření mají obyvatele, kteří žijí u Malše, ochránit i před stoletou vodou.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině