Protipovodňové investice na jihu Čech dosáhnou 1,3 miliardy korun

21. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

DSC01549

Investice do ochrany proti velké vodě a snížení povodňových rizik v záplavových územích vodních toků na jihu Čech dosáhnou do konce roku 2013 sumy 1,2 miliardy korun. Informuje o tom na základě údajů generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly deník Právo.

Jak konstatoval ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek, už nyní se mohou bezpečněji cítit obyvatelé v blízkosti přehrady Římov či Novořeckých hrází, jejichž oprava stála 240 miliónů korun, a dalších 93 stála obnova Novořeckých splavů. Podařilo se výrazně upravit i koryto Vltavy v Českých Budějovicích a Českém Krumlově.

Loni začaly v jižních Čechách práce na osmi protipovodňových opatřeních za dalších 279 miliónů korun. Konkrétně jde například o úpravu jezu Jelení lávka v Českém Krumlově, zvýšení retence vodního díla Lipno I či soubor opatření ve Strakonicích.

Letos počítá Povodí Vltavy se zahájením dalších sedmi staveb za bezmála 474 miliónů, které pomohou výrazně snížit hrozbu záplav v Blatné, Soběslavi, Dráchově Libíně, Bechyni-Zářečí, ale především ve Veselí nad Lužnicí a Plané nad Lužnicí. Krajský radní Václav Král (ODS) podotkl, zmíněný program funguje už od roku 2007 a skončí v příštím roce. To ale neznamená, že kraj spoléhal a spoléhá jen na něj.

„Od povodní v roce 2002 do současnosti jsme investovali formou grantů převážně do drobnějších protipovodňových staveb zhruba 130 miliónů korun. Kraj nejen inicioval, ale i investoval do několika studií s cílem prověřit možnosti případné protipovodňové ochrany. Příkladem je studie retenční schopnosti rybníka Rožmberk,“ zdůraznil radní. Zídek v této souvislosti připomněl, že zmíněný projekt za 197 miliónů má šanci se dostat do programu Podpory prevence před povodněmi III. Podmínkou ale je, že se na něj v příštích letech najdou peníze ve státním rozpočtu. Jeho součástí by bylo deset staveb, z nichž ke klíčovým patří vyztužení rybniční hráze, úprava bezpečnostního přelivu, nová spodní výpusť a ochrana lokalit Stará a Nová Hlína.

Zdroj: regionální mutace Právo – jihozápadní Čechy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka