Protipovodňová opatření na Klabavě v Rokycanech se zpozdí o rok

1. dubna 2016 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

povoden-vysoka hladina

Téměř deset let připravované protipovodňové úpravy v Rokycanech, největší v Plzeňském kraji, se zpozdí kvůli odvolání ekologických aktivistů minimálně o jeden rok. Stavba za zhruba 480 milionů korun, jejímž investorem bude Povodí Vltavy, ochrání 14tisícové město před častými záplavami na Klabavě, jejíž hladina roste při velké vodě nejrychleji ze všech řek v Plzeňském kraji. ČTK to řekl starosta Rokycan Václav Kočí (Pro naše Rokycany).

„Problémem je, že se nyní zpracovává nové biologické posouzení stavby, které by mělo být hotové koncem léta nebo začátkem podzimu. To se pak doplní do žádosti o územní rozhodnutí a teprve pak to poběží dál (začne se zpracovávat projekt ke stavebnímu povolení),“ řekl Kočí. Podle něj se zahájení stavby posune nejméně o rok.

Původnímu biologickému posouzení propadl termín a bylo nutné vyhotovit nové. „Zvolili jsme variantu aktualizace, což nám kraj schválil. Ale poté, co se odvolali ekologické iniciativy, tak to ministerstvo shodilo a chce posouzení nové,“ řekl Kočí. Povodí Vltavy jako investor na něm pracuje.

Zahájení stavby se opozdí možná také kvůli tomu, že v Brdech připravují stavby nádrží na zadržování vody. „Zatím studie říkají, že se to u nás v Rokycanech promítne jen 20 procenty, takže nám to asi moc pomůže a povodně by nás trápily dál,“ uvedl Kočí. Podle něj to vyřeší problémy jen obcím od Rokycan nahoru směrem do Strašic.

Rokycanské protipovodňové úpravy byly přitom mezi prioritními akcemi, které mělo Povodí Vltavy v plánu, ale vinou odvolání ekologů ze seznamu zatím vypadly. „Přitom bylo reálné, že by se v roce 2017 začalo,“ řekl Kočí. Úpravy, projektované na stoletou vodu, by vyřešily problémy celých Rokycan. Město, které vykoupilo veškeré pozemky, potřebuje hlavně upravit tok. Podél řeky, od tenisových kurtů k mostům a následně podél fotbalového stadionu, vzniknou kamenné stěny do výšky až tři čtvrtě metru. V sumě 480 milionů Kč ale není zahrnutá část Práchovna.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině