Propojení vodovodů mohlo v Nové Vsi způsobit kontaminaci vody

18. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

voda nepitná IMG_5794

Propojení veřejného vodovodu s vodovodem ze studny v Nové Vsi u Prahy mohlo podle technických služeb obce způsobit kontaminaci vody bakteriemi. Informuje o tom ČTK s tím, že stovky lidí nyní zásobují pitnou vodou cisterny. Případ vyšetřuje policie.

Někteří lidé měli po pití vody z vodovodu zdravotní problémy. Výsledky nových testů budou zřejmě ve středu, řekla ČTK vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro Prahu-východ Eva Kremeníková. Na případ upozornila televize Prima.

Hygienici zakázali tisícovce lidí z obce užívat vodu z vodovodu jako pitnou minulý týden. Několik lidí mělo zažívací potíže, zvraceli nebo měli průjem. Kdy budou moci opět používat vodu z vodovodu, zatím není jasné. „Většinou analýza trvá šest až sedm dní,“ řekla Kremeníková. Poslední vzorky byly z vodovodu odebrány ve čtvrtek.

Kontaminace veřejného vodovodu může být podle zákona považována za obecné ohrožení, tedy za trestný čin. V případě prokázání nedodržení zákona o vodovodech a kanalizacích, který propojení veřejného vodovodu a vodovodu z jiného zdroje zakazuje, může být uložena například pokuta až 100.000 korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace