Projížďky na lodích po Vltavě jsou podle kritiků turistickou atrakcí za miliardy

Aktualizováno 4. září 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Projížďky na výletních lodích po Vltavě vyvolávají na jihu Čech spory. Zatímco lidé si pochvalují klidné projížďky kolem nových přístavišť, kritici křičí, že jde o předraženou turistickou atrakci za miliardy. Informuje o tom Radiožurnál.

Peníze z evropských fondů by podle kritiků měly raději použít do výstavby silnic. Vodní cesta do Hluboké se otevřela v loňském roce. Obě města i místní podnikatelé doufali, že atrakce přiláká turisty. Podle náměstkyně českobudějovického primátora Ivany Popelové z Hnutí Občané pro Budějovice se to podařilo. „Budějovice budou do budoucna konečná, takže to bude zajímavý výchozí nebo koncový bod buď nějakých dlouhodobých plaveb po Vltavě, které jsou ve výhledu. Já myslím nejbližších dvou let,“ řekla Radiožurnálu.

Úsek mezi Hlubokou a Budějovicemi je jen část projektu splavnění Vltavy. Úpravy koryta a břehů tady přišly na zhruba 700 milionů korun. Až do Prahy by splavnění řeky mělo přijít na pět miliard korun. Většinu zaplatí Evropská unie, zbytek dotuje stát. Jednotlivá města podél toku pak zainvestují do okolní infrastruktury.

„Dá se říct, že v současné době do toho město nainvestovalo přibližně 28 milionů korun,“ vysvětluje náměstkyně Popelová.

Splavnění Vltavy ale kritizuje vedení Jihočeského kraje. Podle hejtmana Jiřího Zimoly z ČSSD jde o předraženou atrakci a peníze by raději použil na dálnici D3. Správci toku ale výtky odmítají. Podle Jana Skalického z Ředitelství vodních cest peníze z Bruselu směřují výhradně do vodních staveb a jinde se nedají použít.

Zdroj: Radiožurnál

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka