Projekty přeshraniční spolupráce pomáhají i v protipovodňové prevenci

Aktualizováno 28. ledna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

čáp detail Dyje

Miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj mohou pomoci mimo jiné v rámci přeshraniční spolupráce i v prevenci rizik sucha. Poukazuje na to jihomoravská mutace deníku Mladá fronta DNES.

Například program přeshraniční spolupráce s Rakouskem už odstartoval a na regionální projekty nabízí téměř 98 milionů eur, tedy víc než 2,5 miliardy korun. „Různými způsoby tak pomůžou zpříjemnit život na česko-rakouském příhraničí,“ uvedl náměstek ministerstva pro místní rozvoj, které program zaštiťuje, Zdeněk Semorád. Zájemci už nyní mohou vyplňovat a předkládat žádosti. Předzvěstí byla nedávná konference ve Znojmě, které může pár přeshraničních projektů ukázat v praxi. Třeba loňskou výsadbu stromů u hranic, kde vzniklo místo pro setkávání a odpočinek.

V minulém programovém období se podařilo dotáhnout 208 přeshraničních projektů, do 84 se zapojili Jihomoravané, kteří tak z celkové částky 107 milionů eur ukrojili necelou třetinu. Povedly se třeba společné úpravy v oblasti ochrany vody na řece Dyji či protipovodňová opatření v soutokové oblasti s Moravou. Konkrétně šlo o rekonstrukci čerpací stanice Soutok a zprovoznění tří nových stavidel, která umožňují rychleji vypouštět vodu. „Podařilo se také zpevnit korunu hráze na Dyji a odtěžit nánosy z kraje řeky Moravy pod lanžhotským mostem,“ upřesnila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (čáp na Dyji)

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství